info[at]sl-legal.cz, (+420) 273 134 484CZ | EN

V důsledku novely se bez sledování ochranných známek neobejdete

29.11.2018

Novela zákona o ochranných známkách, kterou dne 15. listopadu 2018 schválil Senát PČR a která by měla být účinná od 1. ledna 2019, mimo jiné zcela ruší povinnost Úřadu průmyslového vlastnictví zjišťovat u nově přihlašovaných ochranných známek, zda nejsou shodné či podobné s již zapsanými staršími ochrannými známkami. V praxi to znamená, že od příštího roku bude ponecháno zcela na vlastnících starších ochranných známek, aby si hlídali, zda si někdo další nepřihlašuje shodná či podobná označení pro shodné nebo podobné výrobky a služby.

Pokud tedy vlastník pravidelně nebude sledovat zveřejněné přihlášek ochranných známek, může být následně nepříjemně překvapen poté co zjistí, že se si někdo další zaregistroval zcela shodnou ochrannou známku. I když zákon o ochranných známkách umožňuje zneplatnění již zapsané starší ochranné známky, v některých případech to již nemusí být možné v důsledku tzv. strpění starších práv. 

Aby bylo možno této nepříjemné situaci předejít, je třeba pravidelně sledovat příslušné věstníky, a to nejen přihlášky národní a mezinárodní, zveřejňované Úřadem průmyslového vlastnictví, ale i přihlášky Evropských ochranných známek zveřejňované Úřadem duševního vlastnictví Evropské unie („EUIPO“). Obrovské množství nově přihlašovaných ochranných známek (například jen v roce 2017 bylo přihlášeno u EUIPO více než 146 tisíc ochranných známek) vylučuje, aby toto sledování bylo prováděno manuálně. Ke sledování ochranných známek se již dnes používá specializovaný software, který průběžně vyhledává a upozorňuje vlastníka na případné konfliktní přihlášky a umožní mu včas zabránit registraci takové ochranné známky prostřednictví podání námitek či dohodu s přihlašovatelem.

Naše kancelář pro Vás zajistí pravidelné sledovací služby dle Vašich požadavků, a to nejen v České republice nebo Evropské unii, ale i celosvětově. Nejedná se přitom o nikterak drahou službu, ceny za sledování přihlášek Vás rozhodně nezruinují.  V případě zájmu o bližší informace či zajištění sledovacích služeb, nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem na info@sl-legal.cz.